Test letných a celoročných pneu Michelin 225/40 R18 – TyreReviews 2026

Michelin je synonymom prémiových pneumatík, inovácií a viac ako 130 rokov skúseností. Ako si ale v priamom porovnaní vedú jednotlivé typy pneumatík tejto slávnej francúzskej značky? Dokáže celoročná pneumatika konkurovať letnému modelu, alebo sú rozdiely medzi jednotlivými kategóriami príliš výrazné? Odpovede prináša najnovší test pneumatík na rok 2026 od magazínu Tyre Reviews.

APPROVED_WEBSITE_Michelin

Súboj celoročných a letných pneumatík Michelin v rozmere 225/40 R18 odhalí, ktorá prémiovka ponúkne najlepší výkon na ceste.Zdroj: Tyrereviews.com

Súboj celoročných a letných pneumatík Michelin v rozmere 225/40 R18 odhalí, ktorá prémiovka ponúkne najlepší výkon na ceste. Zdroj: Tyrereviews.com


Michelin Primacy 5

Michelin Primacy 5 v teste vynikla predovšetkým najnižším valivým odporom. S hodnotou 7,14 kg/t získala výrazný náskok pred ostatnými letnými aj celoročnými pneumatikami a vďaka tomu sa zaradila medzi najefektívnejšie pneumatiky celého testu. Veľmi dobre si viedla aj v oblasti komfortu, kde najlepšie tlmila nerovnosti a vibrácie a zároveň dosiahla najnižšiu nameranú hlučnosť.

Na mokrej vozovke potvrdila svoje silné stránky a ponúkla veľmi dobrú ovládateľnosť aj brzdné vlastnosti. Na mokrom okruhu predviedla predvídateľné správanie a presnú odozvu riadenia, pričom dosiahla čas 95,00 s. S brzdnou dráhou 27,63 m obsadila v oboch disciplínach 3. miesto, keď prekonala obe celoročné pneumatiky. V teste akvaplaningu v priamom smere stratila priľnavosť pri rýchlosti 78,18 km/h, zatiaľ čo v zákrute dosiahla hodnotu 3,65 m/s², čo predstavuje solídny výsledok.

Na suchom povrchu pôsobila bezpečne a stabilne, jej športový potenciál je však v porovnaní s ostatnými testovanými modelmi obmedzenejší. V ovládateľnosti na suchu skončila medzi letnými pneumatikami posledná s časom 76,72 s a dokonca ju prekonala celoročná Michelin CrossClimate 3 Sport. V brzdení na suchu zastavila na 35,31 m, čo znamenalo 5. miesto.

Celkovo tak Primacy 5 ukázala, že jej hlavnou prednosťou nie je maximálny športový výkon, ale predovšetkým komfort, nízky valivý odpor, efektivita a veľmi dobré vlastnosti na mokrom povrchu.

✅ Najnižší valivý odpor
✅ Najvyšší komfort jazdy a najnižšia hlučnosť
✅ Veľmi dobré vlastnosti na mokrom povrchu
❌ Slabšie v ovládateľnosti na suchu

Michelin Primacy 5

Chcem vybrať Michelin Primacy 5


Michelin Pilot Sport 4S

Michelin Pilot Sport 4 S si najlepšie viedla na mokrej vozovke, predovšetkým v oblasti ovládateľnosti a odolnosti voči akvaplaningu. Na mokrom okruhu zajazdila čas 91,07 s, v priamom smere dosiahla rýchlosť 80,77 km/h a v zákrutách 3,91 m/s² – vo všetkých troch disciplínach išlo o najlepšie výsledky testu. S brzdnou dráhou 26,20 m jej prvé miesto uniklo iba o 0,75 m, keď ju prekonala Michelin Pilot Sport 5.

Na suchu dokázala zabrzdiť takmer rovnako rýchlo ako pneumatika určená primárne na okruhové použitie. Výhoda polo-slicku sa tak naplno prejaví predovšetkým pri vysokom a dlhodobom zaťažení v zákrutách, nie pri samotnom brzdení. Pilot Sport 4 S zajazdila čas 74,69 s a ponúkla rýchle reakcie pri prejazde zákrutami aj veľmi dobrú priľnavosť k vozovke. Vďaka tomu sa pri športovej jazde výraznejšie zapájala aj zadná náprava, čo prispelo k veľmi dobrému jazdnému prejavu. S brzdnou dráhou 32,86 m obsadila tretie miesto v oboch suchých disciplínach.

Vo valivom odpore ju prekonali obe celoročné pneumatiky aj niekoľko letných modelov. Hodnota 8,86 kg/t je však u vysoko výkonnej letnej pneumatiky očakávaným kompromisom za lepšiu priľnavosť a športové vlastnosti.

✅ Najrýchlejší na mokrom okruhu
✅ Najlepšia ochrana voči aquplaningu
✅ Vynikajúci športový jazdný prejav
❌ Vyšší valivý odpor

Michelin Pilot Sport 4 S

Chcem vybrať Michelin Pilot Sport 4S


Michelin Pilot Sport Cup 2

Michelin Pilot Sport Cup 2 potvrdila svoje výrazne športové zameranie na suchom povrchu, kde zajazdila druhé najrýchlejšie kolo s časom 73,15 s a zároveň dosiahla najkratšiu brzdnú dráhu 32,18 m. Jej hlavnou prednosťou je predovšetkým vysoká priľnavosť v zákrutách, presná reakcia na pokyny vodiča a isté správanie.

Výrazne slabšou stránkou bol naopak výkon na mokrom povrchu. Brzdná dráha bola 32,44 m, čas na mokrom okruhu 98,49 s a slabšie výsledky zaznamenala aj v ochrane proti akvaplaningu – v priamom smere stratila priľnavosť pri 75,69 km/h, v zákrute potom dosiahla hodnotu 3,64 m/s². Práve výsledky na mokre ju pripravili o lepšie celkové umiestnenie. Navyše treba brať jej mokré výsledky s určitou rezervou – testovanie prebiehalo počas miernych teplôt, kedy sa pneumatiky dokázali lepšie zahriať. Za chladného počasia by jej zmes pravdepodobne fungovala výrazne horšie.

Tiež valivý odpor 9,31 kg/t patril k vyšším hodnotám v teste a slabšie bola hodnotená aj hlučnosť a jazdný komfort.

Pilot Sport Cup 2 tak jasne ukazuje, že jej hlavnou doménou je suchý asfalt a maximálny športový výkon, zatiaľ čo pre každodennú prevádzku v premenlivých podmienkach existujú univerzálnejšie alternatívy.

✅ Najkratšia brzdná dráha na suchu
✅ Druhý najrýchlejší čas na suchom okruhu
✅ Vynikajúca priľnavosť a presnosť riadenia na suchu
❌ Slabší výkon na mokrom povrchu

Michelin Pilot Sport Cup 2

Chcem vybrať Michelin Pilot Sport Cup 2


Zaujímavosti testu

Semi-slick na mokre nemusí automaticky prepadnúť

Jedným z najväčších prekvapení je Michelin Pilot Sport Cup 2, ktorá na mokrom okruhu prekonala celoročnú Michelin CrossClimate 3. Cup 2 zajazdila 98,49 s, zatiaľ čo CrossClimate 3 99,69 s. Neznamená to ale, že sú obe pneumatiky na bežnej mokrej ceste rovnako bezpečné. Test prebiehal pri teplote okolo 15–16 °C, ktorá semi-slicku výrazne pomáha.

Pilot Sport Cup 2 R na mokre výrazne zaostala

Ešte zaujímavejší je rozdiel medzi Michelin Pilot Sport Cup 2 a Michelin Pilot Sport Cup 2 R. Zatiaľ čo Pilot Sport Cup 2 zvládla mokré koleso za 98,49 s, Pilot Sport Cup 2 R potrebovala 104,74 s. Prudší zásah do riadenia by mohol viesť k okamžitej strate kontroly.

Michelin Pilot Sport 4S dokáže na suchu konkurovať okruhovej pneumatike

Michelin Pilot Sport 4S zabrzdila na suchu za 32,86 m, zatiaľ čo extrémnejšia Michelin Pilot Sport Cup 2 R potrebovala 32,70 m. Rozdiel je teda iba 16 cm. Ukazuje sa tak, že hlavný prínos semi-slicku je predovšetkým pri zaťažení v zákrutách.

Športová celoročná pneumatika porazila letnú Primacy 5 na okruhu

Michelin CrossClimate 3 Sport dokázala na suchom okruhu prekonať letné Michelin Primacy 5 s rozdielom približne 0,5 sekundy na kolo. Samotná rýchlosť na okruhu však nie je všetko. Pri brzdení na suchu sa karta obrátila a navrch mala opäť Michelin Primacy 5, ktorá dokázala zastaviť skôr.

Celoročná pneumatika porazila semi-slick v mokrom brzdení

Ešte väčší paradox prichádza pri brzdení na mokrom povrchu. Michelin CrossClimate 3 zastavila na 31,33 m, zatiaľ čo Pilot Sport Cup 2 potrebovala 32,44 m. Celoročná pneumatika teda zabrzdila o viac ako meter skôr ako okruhový semi-slick.

Michelin Pilot Sport Cup 2 R mala na mokre takmer o polovicu dlhšiu brzdnú dráhu

Tu už nejde o drobný rozdiel. Michelin Pilot Sport 5 zastavila na mokre za 26,20 m, zatiaľ čo Michelin Pilot Sport Cup 2 R až na 38,74 m. Rozdiel je 47,9 %, teda viac ako 12 metrov.

Michelin CrossClimate 3 Sport prekvapila v teste aquaplaningu

V teste pozdĺžneho akvaplaningu sa Michelin CrossClimate 3 Sport prekonala hneď tri letné pneumatiky – Michelin Primacy 5, Michelin Pilot Sport Cup 2 a Michelin Pilot Sport Cup 2 R. Zároveň si poradila aj so svojou celoročnou alternatívou Michelin CrossClimate 3.

Aquaplaning v zákrute odhalil len mierne rozdiely

Výsledky sa v disciplíne akvaplaningu v zákrute prekvapivo výrazne zrovnali. Medzi najlepším výsledkom Michelin Primacy 5 (3,91 m/s²) a najhorším výsledkom Michelin Pilot Sport Cup 2 R (3,59 m/s²) bol rozdiel iba 8,2 %. Aj napriek odlišnému zameraniu jednotlivých pneumatík tak boli ich výsledky v tejto disciplíne pomerne vyrovnané.

Michelin CrossClimate 3 Sport prekvapivo doťahuje Pilot Sport 5

Na suchom okruhu delilo Michelin CrossClimate 3 Sport od Michelin Pilot Sport 5 iba 0,62 sekundy. Celoročná pneumatika dosiahla čas 76,18 s, zatiaľ čo letné UHP 75,56 s. To je pomerne malý rozdiel vzhľadom na to, že jedna pneumatika je čisto letná UHP a druhá musí súčasne fungovať aj v zime.


Poradie a hodnotenie testovaných pneu

Letné pneumatiky
Umiestnenie Názov dezénu Sucho Mokro Sneh Valivý odpor
1. Michelin Primacy 5 35,31 27,63 – 7,14
2. Michelin Pilot Sport 4S 32,86 26,95 – 8,86
3. Michelin Pilot Sport Cup 2 32,18 32,44 – 9.31
4. Michelin Pilot Sport Cup 2 R 32,82 38,74 – 9,57
5. Michelin Pilot Sport 5 34,09 26,2 – 8,57
Celoročné pneumatiky
Umiestnenie Názov dezénu Sucho Mokro Sneh Valivý odpor
1. Michelin CrossClimate 3 38,15 31,33 16,5 8,09
2. Michelin CrossClimate 3 Sport 36,99 29,06 17,63 7,68

Zdroj: Tyrereviews.com

02.09.2026 (aktualizované: 07.09.2026), Erika Kajtárová

Košík 0,00 €

Nákupný košík je prázdny.