Celoročné pneumatiky a ich označenie v roku 2024

09.06.2023 , Erika Kajtárová

S rastúcou kvalitou celoročných pneumatík stúpa aj počet ich priaznivcov. Už čoskoro dospejeme do bodu, kedy každé 10. auto v Českej republike jazdí na celoročných pneumatikách. Viete však, ako spoznáte celoročky, a aké je ich oficiálne značenie?

Aby bolo pneumatiku možné používať celoročne, musí mať certifikáciu pre zimnú prevádzku. To v túto chvíľu spĺňa značenie symbolom M+S ( Mud+Snow = Blato+Sneh) alebo novší symbol 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake), ktorý je známy ako alpský symbol. Ten jasne označuje všetky pneumatiky vhodné pre prevádzku v zime a za podmienok v súlade s predpismi UNECE platnými v EÚ. Viac informácií o značenie pneumatík nájdete aj v našom článku.

Pre zimnú prevádzku sú plne prispôsobené iba celoročné pneumatiky so značením 3PMSF, teda alpským symbolom. Pokiaľ pneu toto označenie nemá, ide o letnú alebo univerzálnu pneumatiku.

Podľa zastaranej legislatívy môžete v zime jazdiť i na pneumatikách označených iba M+S. Takým pneumatikám sa však v zime odporúčame vyhnúť. Môže ísť o univerzálne pneumatiky vhodné do terénu, prípadne niektoré ázijské značky, ktoré príliš nehľadia na dodržiavanie všetkých európskych štandardov pre výrobu a prevádzku v ČR. 

Alpský symbol 3PMSF

Takto vyzerá alpský symbol 3PMSF pri pohľade na bočnici pneumatiky.


Ako spoznať celoročnú pneu v e-shope?

Pneumatiky určené pre celoročné používanie sú od výrobcov jasne označené a každý predajca je povinný ich správne zaradiť do kategórie celoročných pneumatík. Často nesú označenie ako:

  • AllSeason (značenie od Continental, Pirelli),
  • 4Season (značenie od Goodyear, Nexen),
  • CrossClimate (Michelin),
  • Quartaris (Barum),
  • All Weather (Matador, Sava).

 

TYPY-dezenov

Na obrázku môžete vidieť rozdiely vo vzorke letnej, zimnej a celoročnej pneumatiky. Najvýraznejšia je prerezaná vzorka zimných pneu, najmenej vzorka letných.


Rozdiel medzi celoročnou a univerzálnou pneumatikou

Celoročné pneumatiky sú často zamieňané s univerzálnymi pneumatikami. Zatiaľ čo pri celoročných pneumatikách však výrobca počíta s tým, že ich vodič bude používať v zime a na snehu, univerzálne pneumatiky sú určené takmer výhradne pre silné SUV. Ich doménou je jazda v teréne, bahne a na neupravenom povrchu. Dezénová zmes však nie je v ich prípade prispôsobená nízkym teplotám. Preto ich spoľahlivosť pri teplotách pod nulou výrazne klesá. 

bridgestone-dueler-at-001.jpg

Bridgestone Dueler AT 001 je typická univerzálna pneumatika. Výrazná vzorka sa skvelo hodí do terénu, ale zmes nie je prispôsobená nízkym teplotám.


Výhody celoročných pneumatík

✔   Celý rok jazdíte na jednej súprave pneu, a to aj v zime, kedy je povinnosť mať zimné pneumatiky určené zákonom.

✔   Finančná a časová úspora za prezúvanie pneuservisu, niekomu celoročné pneu vydržia iba 2 roky, niekomu až 5 rokov. 

✔   Nemusíte riešiť, kde skladovať druhú súpravu pneumatík, čím sa vám uvoľní miesto v garáži.

✔   Celoročné pneumatiky sa vďaka tvrdšej zmesi opotrebovávajú pomalšie než zimné pneu.

✔   Neprekvapí vás náhla zmena počasia, pokiaľ ste nestihli včas prezuť. V lete sú neporovnateľne lepšie než zimné pneu a to isté platí aj pri porovnaní s letnými pneu v zime.


Nevýhody celoročných pneumatík

✘   Stále ide o kompromis. Prémiové zimné pneumatiky budú mať stále oveľa lepší záber na snehu než tie celoročné.

✘   Nemôžete mať jeden rozmer na leto a jeden na zimu. Niektorí vodiči preferujú na zimu užšie pneumatiky kvôli záberu na snehu. 

✘   Nehodia sa pre športovú jazdu. Oproti letným pneu, ktoré majú lepší kontakt s cestou, sú totiž viac prerezané, aby zvládli zimné podmienky.

✘   Ani s celoročnými pneu by ste sa nemali vyhýbať pneuservisom. Pomôžu vám s pravidelným prevážaním pneumatík, kontrolou geometrie a kontrolou tlmičov.


Čo je potrebné si rozmyslieť pred nákupom celoročných pneumatík? 

Aký ste typ vodiča? Chcete na vlastnej koži otestovať, aké sú limity vášho auta, alebo je pre vás najdôležitejšie sa, skrátka, bezpečne prepraviť z bodu A do bodu B? Pokiaľ si užívate športovú jazdu a milujete rýchlosť, súprava letných a zimných pneumatík je pre vás určite lepším riešením. Pokiaľ ale beriete auto predovšetkým ako dopravný prostriedok, celoročné pneumatiky vám ponúknu všetko, čo potrebujete ku spokojnej a bezpečnej jazde. 

Koľko kilometrov ročne najazdíte? Pokiaľ patríte skôr medzi sviatočných vodičov, celoročné pneumatiky sa vám bezpochyby vyplatia. Za rozumnú hranicu, kedy sa vyplatí investovať do letnej a zimnej súpravy, býva často označovaný ročný nájazd 15 000 kilometrov.

V akej lokalite a cestách jazdíte? Druhým faktorom je lokalita, v ktorej jazdíte. Vodiči v meste a okolo nížin dnes radi využívajú celoročné pneumatiky práve v mieste, kde im nehrozí extrémne počasie a cestujú na krátke vzdialenosti. Naopak, v horských oblastiach, kde je veľa snehu od počiatku zimy do jarných mesiacov, tak určite budú stále uprednostňovať zimné pneu.

Celoročné pneumatiky hory a sneh

Celoročné pneumatiky sa hodia skôr pre vodičov, ktorí nejazdia po neupravených cestách a zasnežených horských cestách.


Pre koho sa hodia celoročné pneumatiky? 

Celoročné pneumatiky ocenia hlavne vodiči, ktorí jazdia predovšetkým po meste a udržiavaných cestách. Teda napríklad tým, ktorí hľadajú všestranné prezutie pre pravidelné cesty do práce, len párkrát ročne autom vyrazia na výlet, alebo obúvajú druhé rodinné auto. Celoročné pneumatiky sú tiež výbornou voľbou pre dôchodcov, ktorí vyrážajú hlavne na návštevy príbuzných a známych, alebo na nákupy. 

Všeobecne poznáte, či sa vám celoročná pneumatika vyplatí podľa toho, či prejdete autom ročne menej než 15 000 kilometrov. Pokiaľ áno, dáva zmysel začať o celoročných pneumatikách uvažovať.


Pre koho sa nehodia celoročné pneumatiky? 

Ako stále opakujeme, celoročné pneumatiky sú kompromis. Nájde sa preto množstvo vodičov, ktorí si s jedným prezutím, skrátka, nevystačia. Typickým príkladom sú vodiči, ktorí žijú v horách, alebo na ne v zime často jazdia. V takom prípade sa jednoznačne vyplatí investovať do kvalitných zimných pneumatík. 

Sezónne pneumatiky sa vám vyplatia viac než celoročné aj v prípade, že pravidelne jazdíte dlhšie trasy, alebo vyrážate na dlhé dovolenky k moru. Pokiaľ ročne najazdíte viac ako 15 000 kilometrov, prestávajú pre vás celoročné pneumatiky byť zmysluplnou alternatívou. Letné prezutie je totiž v lete, skrátka, výrazne lepšie a opotrebováva sa pomalšie. Čo platí dvojnásobne v krajinách, kde je leto výrazne teplejšie než v Českej republike. 

V poslednom rade celoročné pneumatiky neodporúčame vodičom, ktorí si chcú, skrátka, užiť športovú jazdu. Celoročné pneumatiky nie sú navrhnuté na to, aby ste na nich testovali limity svojho auta. Bezpečne vás prepravia z bodu A do bodu B, ale pre rýchlu a ostrú jazdu sa hodia oveľa viac kvalitné športové letné pneumatiky.


Najlepšie celoročné pneumatiky podľa testov

Pokiaľ chcete prezuť na celoročné pneumatiky, vyplatí sa na nich nešetriť. Keďže vždy pôjde o kompromis, mali by byť čo možno najspoľahlivejšie. Našťastie je na trhu celý rad celoročných pneu, ktoré prešli desiatkami nezávislých testov. My sme pre vás pripravili výber tých najúspešnejších a najlepších celoročných pneumatík podľa testov.

Continental AllSeasonContact

Letné i zimné pneumatiky Continental dominujú v testoch a ani celoročný dezén AllSeasonContact nie je výnimkou. Od svojho uvedenia na trh získala pneumatika viac zlatých medailí než ktorákoľvek iná celoročka. A podľa testov vás nesklame na horúcom asfalte ani zasneženej vozovke.

✔   1. miesto v teste Autoklubu ČR 2018 v rozmere 205/55 R 16
✔   1. miesto v teste autoklubu ADAC 2020 v rozmere 235/55 R17
✔   1. miesto v teste Autoklubu ČR 2020 v rozmere 205/55 R 16 
✔   1. miesto v teste magazínu ACE 2019 v rozmere 205/60 R16
✔   1. miesto v teste magazínu AutoMotorSport 2018 205/55 R16

Continental AllSeasonContact

Chcem vybrať Continental AllSeasonContact

 

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Veterán testov od americkej značky Goodyear absolvoval od svojho uvedenia na trh viac než 20 testov. A so skvelými výsledkami. Komisári na pneumatikách najčastejšie chvália výborný záber na snehu a ochranu proti aquaplaningu, za čo vďačia účinnej smerovej vzorke. 

✔   1. miesto v teste magazínu AutoMotorSport 2016 v rozmere 215/60 R17
✔   1. miesto v teste magazínu Gute-Fahrt 2016 v rozmere 205/55 R16
✔   1. miesto v teste magazínu Autobild 2018 v rozmere 195/65 R15
✔   2. miesto v teste magazínu Autobild 2017 v rozmere 185/65 R15
✔   2. miesto v teste autoklubu ADAC 2020 v rozmere 235/55 R17

goodyear-vector-4seasons-suv-gen-2-1.jpg

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Michelin CrossClimate+

Snáď žiadna celoročná pneumatika si nezískala u vodičov tak silné meno ako Michelin CrossClimate+. Dezén vyniká ako skvelými jazdnými vlastnosťami tak neporaziteľným kilometrovým nájazdom. To potvrdili aj testy, v ktorých CrossClimate+ súťažil i s letnými pneumatikami, a kde získal najlepšiu známku v kategórii životnosti. 

✔   1. miesto v teste magazínu Autobild 2017 v rozmere 185/65 R15
✔   1. miesto v teste magazínu AutoZeitung 2018 v rozmere 225/45 RT17
✔   1. miesto v teste magazínu Autobild 2019 v rozmere 225/45 R17
✔   2. miesto v teste magazínu Autobild 2018 v rozmere 195/65 R15
✔   2. miesto v teste Autoklubu ČR 2020 v rozmere 205/55 R 16 

Michelin CrossClimate+

Chcem vybrať Michelin CrossClimate+


Najlacnejšie celoročné pneumatiky

Pokiaľ hľadáte lacné celoročné pneumatiky v ekonomickej triede, silne odporúčame držať sa európskych značiek. Rad ázijských značiek začala vyrábať celoročné pneumatiky ešte len nedávno, takže nemajú s výrobou takú skúsenosť ako osvedčené značky. Preto sme do odporúčaných pneu v ekonomickej triede zaradili 3 európskych výrobcov: český Barum, poľský Kormoran a slovenský Matador. 

Barum Quartaris 5

Na českú kvalitu od dobre známej značky Barum sa môžete spoľahnúť aj v celoročnom kabáte.  Quartaris 5 spája vzorku svojich letných a zimných pneu do jedného celku. Stredové drážky pre záber na snehu pripomínajú zimný dezén Polaris 5, postranné lamely zase letný model Bravuris 5. Ak prihliadneme k skutočne výhodnej cene, patria v pomere ceny a kvality v ekonomickej triede medzi najlepšie celoročky na trhu.

barum-quartaris-5-8.jpg

Chcem vybrať Barum Quartaris 5

Kormoran All Season

Značka Kormoran sa môže pýšiť titulom najlacnejších pneu vyrobených v Európe. To však neznamená, že by kvalitou zaostávali. Pri svojej prvej celoročnej pneumatike si Kormoran dáva záležať hlavne na elimináciu dvoch rizík – aquaplaningu a prešmykovaniu pneumatík v snehu alebo blate. Oba problémy rieši originálny šípovitý dezén.

Kormoran all season

Chcem vybrať Kormoran All Season

Matador MP62 All Weather Evo

Slovenský výrobca Matador má na Slovensku rovnakú vychýrenosť ako Barum u nás. Smerový dezén MP62 All Weather Evo sa zameriava predovšetkým na skvelý záber na snehu a krátku brzdnú dráhu na mokrej vozovke. Okrem toho ponúka obstojný kilometrový nájazd, ktorým vo svojej cenovej kategórii skutočne vyniká.

matador-mp62-all-weather-evo-6.jpg

Chcem vybrať Matador MP62 All Weather Evo


Zvažujete celoročné pneu?

Mrknite na celoročky vo svojom rozmere

Košík 0,00 €

Nákupný košík je prázdny.