Dlho očakávaná druhá časť megatestu zimných pneumatík v rozmere 245/45 R19 od Auto Bildu je konečne tu! Predstavuje 20 najlepších pneumatík na zimnú sezónu 2026/2027. Súboj bol mimoriadne vyrovnaný a rozdiely medzi jednotlivými modelmi boli natoľko tesné, že sa mnohé z nich delia o rovnaké pozície v celkovom hodnotení.
Na najvyššej priečke sa umiestnili hneď dve pneumatiky, pričom dve ďalšie sa spoločne podelili aj o druhé miesto.

Veľký porovnávací test zimných pneumatík na rok 2026 v rozmere 245/45 R19. Zdroj: Autobild.de
1.–2. miesto
Continental WinterContact TS 870 P
Hodnotenie „veľmi dobré“
Pneumatika Continental WinterContact TS 870 P zaujala predovšetkým vyváženými jazdnými vlastnosťami a vynikajúcim výkonom na mokrej vozovke, kde patrila k absolútnej špičke.
Na mokre predviedla druhú najkratšiu brzdnú dráhu 53 m. Lepšieho výsledku dosiahlo iba Pirelli, a to o 1,4 m. Na mokrom okruhu zajazdila druhé najrýchlejšie kolo s časom 12,29 s a rýchlosťou 82,7 km/h. Veľmi dobre si viedla aj pri testoch akvaplaningu. Hlbokou vodou prešla v priamom smere rýchlosťou 92,5 km/h, čo bol tretí najlepší výsledok. V zákrute dosiahla bočné zrýchlenie 2,73 m/s².
Na suchej vozovke dosiahla brzdnú dráhu 44,2 m, čo bol v porovnaní s najlepšou konkurenciou slabší výsledok. Vynahradila si to však výbornou ovládateľnosťou. Spoločne s Pirelli dosiahla najvyššiu rýchlosť na suchom okruhu 111,7 km/h a potvrdila tak svoje športové jazdné vlastnosti.
Na snehu sa pri brzdení zaradila na desiatu priečku s brzdnou dráhou 29,3 m, ktorú zdieľala s pneumatikou Semperit. V ostatných disciplínach si však viedla výrazne lepšie. Zaujala treťou najvyššou trakčnou silou 5 279 N, bočným zrýchlením 3,45 m/s² a štvrtou najvyššou rýchlosťou 57,7 km/h na zasneženom okruhu. Vďaka tomu ponúkla dobrú ovládateľnosť a stabilné jazdné vlastnosti.
Medzi jej ďalšie prednosti patrí nízka hlučnosť 64,8/72,1 dB. Slabšou stránkou je naopak životnosť. Odhadovaný kilometrový nájazd dosiahol iba 48 800 km a valivý odpor predstavoval 8,20 kg/t. V prepočte na obstarávaciu cenu a opotrebenie vychádzajú náklady na 20,49 € za 1 000 km, čo je najvyššia hodnota medzi hodnotenými pneumatikami.
✅ Vynikajúce jazdné vlastnosti na mokrej vozovke a krátka brzdná dráha
✅ Veľmi dobrá ovládateľnosť a stabilita na suchu
✅ Silná trakcia a dobré jazdné vlastnosti na snehu
✅ Nízka hlučnosť
❌ Kratšia predpokladaná životnosť a vyššie náklady na 1 000 km
❌ Dlhšia brzdná dráha na suchu a snehu v porovnaní s najlepšími konkurentmi
❌ Vyšší valivý odpor

1.–2. miesto
Michelin Pilot Alpin 5
Hodnotenie „veľmi dobré“
Pneumatika Michelin Pilot Alpin 5 sa spoločne s pneumatikou Continental umiestnila na prvom mieste. Jej najväčšou prednosťou sú jazdné vlastnosti na snehu, vysoká bezpečnosť a mimoriadne dlhá životnosť.
Na zasneženej vozovke patrila Michelin k najlepším pneumatikám celého testu. Vynikla predovšetkým v ovládateľnosti, kde dosiahla bočné zrýchlenie 3,49 m/s² a rýchlosť 57,8 km/h, čím sa zaradila medzi najrýchlejšie pneumatiky. Trakčná sila predstavovala 5 316 N, čo bol tretí najlepší výsledok. Pri brzdení dosiahla dráhu 29,1 m a spoločne s niekoľkými ďalšími pneumatikami obsadila tretie miesto.
Veľmi dobré výsledky predviedla aj na mokrej vozovke. Na mokrom okruhu dosiahla rýchlosť 81,8 km/h a časom 12,50 s sa zaradila medzi úspešnejšie pneumatiky. Pri brzdení zastavila na 56,1 m, čo znamenalo tretie miesto za pneumatikami Pirelli a Continental. Dobré bezpečnostné rezervy ponúkli aj jej výsledky v priamom akvaplaningu, kedy pri rýchlosti 90,8 km/h dokázala prejsť hlbokou vodou. Slabšia bola iba v akvaplaningu v zákrute, kde bočné zrýchlenie predstavovalo 2,46 m/s².
Na suchej vozovke potvrdila svoje vyvážené vlastnosti druhou najkratšou brzdnou dráhou 42,5 m. Od najlepšej pneumatiky Kumho ju delilo iba 0,3 m. Pri dynamickej jazde ponúkla stabilné správanie a presnú spätnú väzbu. Na suchom okruhu dosiahla rýchlosť 110,9 km/h a zaradila sa medzi päť najrýchlejších pneumatík.
Hlučnosť 65,0 / 71,7 dB zodpovedala priemeru testovaného poľa a valivý odpor dosiahol hodnotu 8,14 kg/t. Najväčšou prednosťou tejto pneumatiky je životnosť. S odhadovaným kilometrovým nájazdom 56 500 km dosiahla najlepší výsledok celého testu. Náklady na 1 000 km predstavovali 18,23 €, čo je vzhľadom na jej dlhú životnosť solídny výsledok. Nevýhodou zostáva najvyššia obstarávacia cena zo všetkých testovaných pneumatík.
✅ Vynikajúca ovládateľnosť, trakcie a jazdné vlastnosti na snehu
✅ Krátka brzdná dráha na suchej vozovke
✅ Dobré brzdné vlastnosti na mokrom povrchu
✅ Najdlhšia predpokladaná životnosť v teste
❌ Najvyššia obstarávacia cena v teste
❌ Slabšie výsledky pri akvaplaningu v zákrute
❌ Priemerná hlučnosť a vyšší valivý odpor

3.–4. miesto
Hankook Winter i*cept evo 4 W340
Hodnotenie „veľmi dobré“
Pneumatika Hankook Winter i*cept evo 4 W340 si najlepšie viedla na suchej vozovke, kde ponúkla presnú ovládateľnosť a krátku brzdnú dráhu. Zaujala tiež nízkym valivým odporom a veľmi dobrými prevádzkovými nákladmi.
Na suchej vozovke vynikla predovšetkým pri brzdení a dynamickej jazde. Zastavila na 43,7 m, čo bola štvrtá najkratšia brzdná dráha v teste, ktorú zdieľala s pneumatikou Giti. Na suchom okruhu dosiahla tretiu najvyššiu rýchlosť 111,6 km/h a potvrdila dobrú ovládateľnosť.
Dobré výsledky zaznamenala aj pri brzdení na mokrej vozovke. S brzdnou dráhou 56,8 m obsadila štvrtú priečku. Pri dynamickej jazde však jej výkonnosť mierne klesala. Na mokrom okruhu dosiahla rýchlosť 79,5 km/h a časom 12,56 s sa zaradila skôr do priemeru. Pri testoch akvaplaningu prešla hlbokou vodou v priamom smere rýchlosťou 90,7 km/h a v zákrute dosiahla bočné zrýchlenie 2,74 m/s².
Na snehu ponúkla dobrú trakciu 5 243 N, ktorá bola šiesta najvyššia v teste. Pri jazde na zasneženom okruhu dosiahla rýchlosť 56,2 km/h a bočné zrýchlenie 3,41 m/s². V týchto disciplínach sa zaradila skôr medzi priemerné pneumatiky a s brzdnou dráhou 29,2 m zaostala za šiestimi najlepšími konkurentmi.
Hlučnosť dosiahla hodnotu 64,9 / 72,1 dB. Veľmi dobre si však viedla z hľadiska prevádzkových nákladov. Valivý odpor 7,64 kg/t bol štvrtý najnižší v teste a predpokladaný kilometrový nájazd 55 550 km znamenal tretí najlepší výsledok. V kombinácii s obstarávacou cenou vychádzajú náklady na iba 14,40 € za 1 000 km, čo je najlepšia hodnota medzi štyrmi najlepšie umiestnenými pneumatikami.
✅ Veľmi dobrá ovládateľnosť a brzdné vlastnosti na suchu
✅ Krátka brzdná dráha na mokrej vozovke
✅ Nízky valivý odpor
✅ Dlhá životnosť a najlepší pomer prevádzkových nákladov medzi hlavnými víťazmi testu
❌ Slabšia ovládateľnosť na mokrom okruhu
❌ Na snehu nedosahuje výkon najlepších konkurentov
❌ Priemerné výsledky pri dynamickej jazde na mokrom povrchu

3.–4. miesto
Pirelli P Zero Winter 2
Hodnotenie „veľmi dobré“
Pneumatika Pirelli P Zero Winter 2 prekvapila predovšetkým mimoriadnym brzdným výkonom na mokrej vozovke, kde dosiahla najlepší výsledok celého testu. Výborne si viedla aj na suchu, kde potvrdila svoje športové zameranie a presnú ovládateľnosť.
Najväčšiu prednosť predviedla na mokrej vozovke. S brzdnou dráhou iba 51,6 m dosiahla najlepší výsledok v teste a výrazne prekonala väčšinu konkurentov. Vynikla aj pri dynamickej jazde. Na mokrom okruhu dosiahla najvyššiu rýchlosť 82,8 km/h a zajazdila najrýchlejšie kolo s časom 12,14 s. Pri testoch akvaplaningu však jej výkon výrazne klesol. V priamom smere dosiahla rýchlosť iba 89,0 km/h, čo bol druhý najslabší výsledok testu. V zákrute dosiahla bočné zrýchlenie 2,31 m/s², čo tiež patrilo k najslabším hodnotám.
Na suchej vozovke zaznamenala veľmi dobré výsledky. S brzdnou dráhou 42,8 m obsadila tretie miesto. Na suchom okruhu dosiahla najvyššiu rýchlosť 111,7 km/h, ktorú zdieľala s pneumatikou Continental. Potvrdila tak svoju presnosť, stabilitu a športový charakter pri dynamickej jazde.
Na snehu už tak presvedčivá nebola. Brzdná dráha 29,5 m a trakčná sila 5 123 N zodpovedali skôr priemerným výsledkom. Lepšie si viedla pri prejazde zákrutami, kde dosiahla bočné zrýchlenie 3,45 m/s² a zaradila sa na zdieľanú štvrtú priečku.
Pirelli patrilo aj medzi tichšie pneumatiky v teste. Hlučnosť 64,8/71,6 dB ho zaradila medzi prvé štyri najtichšie modely. Valivý odpor 8,00 kg/t zodpovedal priemeru. Odhadovaný kilometrový nájazd 51 300 km znamenal desiatu pozíciu. V prepočte na obstarávaciu cenu a opotrebenie dosiahli náklady 19,30 € za 1 000 km, čo predstavuje skôr vyššie prevádzkové náklady.
✅ Najkratšia brzdná dráha na mokrej vozovke v celom teste
✅ Najrýchlejšia jazda na mokrom okruhu
✅ Výborné jazdné vlastnosti a presná ovládateľnosť na suchu
✅ Nízka hlučnosť
❌ Výrazne slabšia odolnosť proti akvaplaningu
❌ Priemerné jazdné vlastnosti a brzdenie na snehu
❌ Vyššie prevádzkové náklady vzhľadom na životnosť pneumatiky

Zaujímavosti testu
Kleber Vredestein a Barum vynikli na snehu
Pneumatika Kleber Krisalp HP3, ktorá v celkovom hodnotení obsadila piatu priečku, si v súhrne zimných disciplín viedla dokonca lepšie ako víťaz testu Michelin Pilot Alpin 5. Výrazný výsledok dosiahla aj Vredestein Wintrac Pro+, ktorá excelovala pri brzdení na snehu a s brzdnou dráhou 28,9 m obsadila prvé miesto. Cenovo dostupná Barum Polaris 6 zase zaujala dobrou trakciou a istým správaním.
Všetky tri modely tak ukázali, že sú zaujímavou voľbou pre extrémne zimné podmienky.
Semperit ponúka nadpriemernú ochranu proti akvaplaningu
Pri jazde v hustom daždi môže byť schopnosť odvádzať vodu spod behúňa rovnako dôležitá ako samotná brzdná dráha. Práve v tejto oblasti sa blyskla Semperit Speed-Grip 5, ktorá patrila k najúspešnejším pneumatikám pri ochrane proti pozdĺžnemu akvaplaningu, kde dosiahla rýchlosť 93,5 km/h. Dobré vlastnosti predviedla aj pri bočnom vedení na snehu.
Jej výkon ale nebol bez slabín – najmä dlhšie brzdenie na suchom asfalte jej zabránila v lepšom celkovom umiestnení.
Kumho najrýchlejšie zabrzdilo na suchu
Najkratšia brzdná dráha na suchej vozovke? Tú v tohtoročnom teste nezískala žiadna z najdrahších prémiových pneumatík, ale Kumho WinterCraft WP52+ s brzdnou dráhou 42,2 m. Pneumatika strednej triedy tak dokázala v jednej z kľúčových bezpečnostných disciplín prekonať celé štartové pole. Zaujala tiež nízkym valivým odporom a priaznivou obstarávacou cenou.
Na mokre a snehu už ale jej výsledky neboli také presvedčivé, čo sa premietlo do celkového hodnotenia a nakoniec obsadila zdieľané 8 miesto.
Poradie a hodnotenie testovaných pneu
| Umiestnenie | Názov dezénu | Sucho – brzdná dráha (m) | Mokro – brzdná dráha (m) | Sneh – brzdná dráha (m) | Valivý odpor (kg/t) |
|---|---|---|---|---|---|
| „Veľmi dobré“ | |||||
| 1. – 2. | Continental WinterContact TS 870 P | 44,2 | 53,0 | 29,3 | 8,20 |
| 1. – 2. | Michelin Pilot Alpin 5 | 42,5 | 56,1 | 29,1 | 8,14 |
| 3. – 4. | Hankook Winter i*cept evo 4 W340 | 43,7 | 56,8 | 29,2 | 7,64 |
| 3. – 4. | Pirelli P Zero Winter 2 | 42,8 | 51,6 | 29,5 | 8,00 |
| „Dobré“ | |||||
| 5. – 7. | Kleber Krisalp HP3 | 44,5 | 59,8 | 29,0 | 7,95 |
| 5. – 7. | Bridgestone Blizzak 6 | 45,1 | 58,4 | 29,4 | 7,55 |
| 5. – 7. | Goodyear UltraGrip Performance 3 | 44,0 | 59,3 | 29,4 | 7,76 |
| 8. – 9. | Kumho WinterCraft WP52+ | 42,2 | 58,7 | 29,8 | 7,77 |
| 8. – 9. | Vredestein Wintrac Pro+ | 44,7 | 59,3 | 28,9 | 8,80 |
| 10. | Barum Polaris 6 | 46,8 | 59,4 | 29,1 | 8,67 |
| 11. | BF-Goodrich g-Force Winter 2 | 44,8 | 59,9 | 29,1 | 7,66 |
| 12. – 14. | Giti Tire Winter W2 | 43,7 | 61,2 | 29,9 | 8,59 |
| 12. – 14. | Viking Tyres WinTech NewGen | 46,3 | 59,9 | 29,2 | 7,46 |
| 12. – 14. | Semperit Speed-Grip 5 | 47,2 | 59,9 | 29,3 | 8,06 |
| „Uspokojivé“ | |||||
| 15. | Maxxis Premitra Snow WP6 | 45,8 | 64,1 | 29,1 | 8,34 |
| 16. – 19. | GT Radial WinterPro 2 Sport | 44,0 | 61,2 | 29,6 | 7,99 |
| 16. – 19. | Petlas SnowMaster 2 Sport | 44,7 | 61,5 | 29,8 | 7,62 |
| 16. – 19. | Matador MP93 Nordicca | 46,3 | 62,5 | 29,5 | 8,35 |
| 16. – 19. | Firestone Winterhawk 4 | 45,9 | 63,1 | 29,2 | 7,74 |
| 20. | Lassa Competus Winter 2 + | 47,2 | 60,7 | 30,1 | 8,38 |
Zdroj: Autobild.de