Po nákupe ojazdeného auta vás čaká nevyhnutná administratíva. Aby ste celým procesom prešli na prvú dobrú, prečítajte si, ako má vyzerať kúpna zmluva, na čo slúži evidenčná kontrola na STK, kto a za akých podmienok môže prepísať vozidlo. V článku sa tiež dozviete, ako dobre vybrať povinné ručenie a pre koho je vhodné havarijné poistenie.
Ako postupovať krok po kroku
1 Spísanie a podpísanie kúpnej zmluvy
2 Podstúpenie evidenčnej kontroly na ľubovoľnej STK
3 Zriadenie povinného ručenia
4 Prepis vozidla na obecnom úrade s rozšírenou pôsobnosťou
5 VOLITEĽNÝ KROK: Dojednanie havarijného poistenia
1 Spísanie a podpísanie kúpnej zmluvy
Auto bez kúpnej zmluvy nikdy nekupujte, a to ani v prípade, že vás bude predávajúci lákať nižšou cenou. Zmluva zrozumiteľne stanovuje vaše práva a povinnosti. Pred podpisom si ju dobre prečítajte a postrážte si, aby v nej boli nevyhnutné údaje.
Dobre napísaná zmluva je základ. Obvykle platí, že čím je jednoduchšie, tým menej je miesta pre rôzne výhybky.
- Identifikácia predávajúceho a kupujúceho.
- Informácie o tom, že vozidlo je majetkom predávajúceho a že nie je zaťažený žiadnym právnym bremenom.
- Podrobný popis vozidla (farba, číslo techničáku, ŠPZtka).
- Dátum, do ktorého má predávajúci odovzdať auto kupujúcemu.
- Ustanovenie osoby zodpovednej za prepis vozidla.
Od 1. januára 2023 platí, že zákonná lehota na prepis vozidla sa vzťahuje na nového majiteľa. Ten je povinný zaistiť zápis zmeny vlastníka do registra vozidiel.
Lhůta činí:
- 30 dní, pokiaľ nový majiteľ vykoná prepis osobne na príslušnom dopravnom úrade
-
15 dní, ak využije elektronický prepis
Lehota sa počíta odo dňa uvedeného v kúpnej zmluve!
Pokiaľ nie je prepis vozidla vykonaný v tejto lehote, je nový majiteľ povinný predložiť posudok o kontrole originality (KO). Tento posudok nesmie byť starší ako 15 dní a jeho výsledok musí byť "spôsobilé".
Poplatok za kontrolu originality sa pohybuje približne medzi 80 až 100 eur.
2 Podstúpenie evidenčnej kontroly na ľubovoľnej STK
Evidenčná kontrola je povinná pri každej zmene majiteľa alebo prevádzkovateľa vozidla. Slúži na overenie, či údaje uvedené v registri cestných vozidiel zodpovedajú skutočnému stavu vozidla.
Vezmite si so sebou malý aj veľký technický preukaz vozidla. Zamestnanci STK sa zameria na VIN kód vozidla, číslo motora, ťažné zariadenie, farbu karosérie, ale aj na rozmery pneumatík, ktoré musia byť zhodné s údajmi v technickom preukaze!
Cena evidenčnej kontroly sa môže líšiť podľa typu vozidla a konkrétnej STK stanice, ktorú si zvolíte. Orientačne sa pohybuje v rozmedzí 25 až 50 eur. Odporúčame si aktuálnu cenu overiť priamo na webových stránkach alebo v cenníku vybranej stanice technickej kontroly.
Evidenčnú kontrolu nie je nutné absolvovať v mieste trvalého bydliska, alebo podľa registrácie vozidla - zvoliť môžete akúkoľvek stanicu technickej kontroly!
Pokiaľ nechcete byť na STK nepríjemne prekvapení, skontrolujte si pred prehliadkou starostlivo stav auta na vlastnú päsť.
3 Zriadenie povinného ručenia
Pred prepisom vozidla musíte mať dohodnuté povinné ručenie, ktoré sa dokladá zelenou kartou (novo je biela). Jedná sa o poistenie zodpovednosti za škody spôsobené prevádzkou auta a je nevyhnutné pre každého majiteľa vozidla.
Bez neho nesmiete vyjsť na ceste. Kryje škody na majetku, na zdraví i prípadné spôsobenie ekologickej havárie. Nevzťahuje sa však na poškodenie vášho auta, na to slúži voliteľné havarijné poistenie.
Ako na najvýhodnejšie povinné ručenie
Nie je povinné ručenie ako povinné ručenie. Na slovenskom trhu je nepreberné množstvo ponúk a rozdiely v cenách sú značné. Ovplyvňuje ich:
- vek majiteľa vozidla,
- bydlisko,
- značka a model auta,
- objem motora,
- rok výroby,
- poisťovňa.
Aj drobná odchýlka zmení výslednú cenu, takže porovnanie povinného ručenia s kamarátom vám vlastne nič nepovie. Dobrú cestu k výhodnému obstaraniu poistenia predstavuje využitie niektorého zo porovnávačov povinného ručenia – zadáte údaje o sebe a svojom vozidle a uvidíte ponuku rôznych poisťovní.
Pre istotu vyskúšajte rôzne porovnávače. Keď si vyberiete, povinné ručenie si naklikajte on-line (je to spravidla lacnejšie). Zelená karta vám potom príde na e-mail a za niekoľko dní aj poštou.
Povinné ručenie vám chráni pred státisícovými cenami opráv.
4 Prepis vozidla na obecnom úrade s rozšírenou pôsobnosťou
Keď už máte poistenie, je pred vami posledný krok - prepis vozidla. Zariadite ho na akomkoľvek dopravnom inšpektoráte (odbore evidencie vozidiel). Prepis môže urobiť ako predávajúci, tak kupujúci. Na register ale musíte doraziť spoločne. Ak to nejde, jedného z vás zastúpi plnomocenstvo na prepis vozidla, tá však musí byť úradne overená.
Na prepis auta si prineste:
- kúpnu zmluvu,
- velký a malý technický průkaz,
- doklady totožnosti prodávajícího a kupujícího, popřípadě plnou moc jednoho z nich,
- protokol o evidenční kontrole vozidla – nesmí být starší než 30 dní,
- zelenou kartu, která doloží zákonné pojištění vozidla (povinné ručení)
- peniaze – presnú výšku si môžete vypočítať na oficiálnych stránkach Ministerstva vnútra SR, alebo na rôznych online kalkulačkách zadaním výkonu motora v kW a emisnej normy.
- tabuľky s evidenčným číslom - od roku 2023 sú TEČ prenosné na nového majiteľa bez ohľadu na okres - ak chcete nové, musí zaplatiť za vydanie (obvykle 50 eur za štandardné dve tabuľky).
5 Dojednanie havarijného poistenia (voliteľný krok)
Zvážte aj obstaranie havarijného poistenia. To platí dvojnásobne, ak ste práve dokončili autoškolu alebo si kupujete svoje prvé auto. Havarijné poistenie si zjednáte rovnako jednoducho ako povinné ručenie. Zatiaľ čo povinné ručenie má zo zákona každý, havarijné poistenie využíva zhruba tretina vodičov. Najčastejším dôvodom, prečo si ho ľudia nekupujú, býva jeho cena.
Tá skutočne nepatrí medzi najnižšie - ročné poistné sa pri bežných osobných vozidlách pohybuje približne od 200 do 1000 eur, pri luxusných vozidlách potom môže presiahnuť aj 5000 eur ročne.
Mnoho vodičov si ale skutočný význam havarijného poistenia uvedomí až vo chvíli, keď musí po nehode zaplatiť opravu z vlastných peňazí. Pritom štatistiky jasne ukazujú, že najväčšie riziko nehody hrozí práve začínajúcim vodičom v prvých rokoch za volantom, keď ešte nemajú dostatok skúseností a istoty pri šoférovaní.
Aký je rozdiel medzi havarijkom a povinným ručením
Povinné ručenie kryje škody na majetku a ujmu na zdraví ostatných. Havarijko kryje vaše auto pred vami (zaviníte nehodu), ale aj pred nepredvídateľnými udalosťami - krádež, vandalizmus alebo živelná katastrofa. Pokiaľ do vás niekto nabúra, úhrada pôjde z jeho povinného ručenia.
Poškriabal vám niekto lak na zaparkovanom aute? Havarijko pokryje aj nový náter.
Čo ovplyvňuje cenu havarijného poistenia
Cenu havarijka ovplyvňujú rovnaké parametre ako povinné ručenie, a navyše aj zvolené riziká poistenia (nehoda, živly, krádež), obstarávacia cena a vek vozidla (staršie auto = nižšie poistné) a výška spoluúčasti.
Ako ušetriť na havarijnom poistení
- Pri poisťovni, kde si zriadite povinné ručenie, sa opýtajte aj na cenu havarijka. Takýto balíček môže vyjsť lacnejšie ako dve samostatné poistenia.
- Niektorí predajcovia ojazdených áut ponúkajú možnosť zriadenia havarijka, zistite si ceny, občas to býva výhodné.
- Cenu havarijka ovplyvňuje priebeh bez škôd (nevyužitá poistka = každoročná zľava) a cena vozidla, tá však postupne klesá, preto si ho nechávajte pravidelne prepočítať.
- Vyberiete si krytie a spoluúčasť, ktorá vám dáva zmysel (vyššia spoluúčasť = nižšia cena).
- Pokiaľ auto zaistíte podľa požiadaviek poisťovne, môžete ušetriť nižšie desiatky percent za poistenie pri odcudzení.
- Dojednanie havarijka cez internet býva o pár percent lacnejšie.
Čo všetko v rámci havarijka poistiť
Krytie havarijného poistenia si nakombinujete sami podľa svojho uváženia. A platí, že čím vyššie a širšie krytie, tým vyššia cena. Pokiaľ sa vám nad tým nechce premýšľať zvolíte „all risk“ a ste krytí takmer pred všetkým a ešte získate vynikajúce asistenčné služby a napríklad aj úrazové poistenie. To však nebýva najlacnejšie, preto si skôr vyberiete.
Pozrite sa tiež na možnosti doplňujúceho poistenia, ktoré zahŕňa vychytávky, ako je oprava prasknutého čelného skla, ochrana batožiny pred krádežou alebo prerazené pneumatiky. Takzvané Pneuistenie si môžete zriadiť aj samostatne v našom eshope.
... a ako sa vlastne starať o auto?
Keď bude auto oficiálne vaše, musíte sa naučiť, ako sa oň starať. A presne to sa dozviete v ďalšom článku tentoraz o údržbe auta. Zistíte, ako kontrolovať hodnoty tlaku v pneumatikách, kedy je potrebné vymeniť olej, ale aj tipy, ako s autom zaobchádzať.
Nenašli ste v článku, čo hľadáte?
Mrknite na ďalšie diely nášho seriálu o autoškolách.
- 1. DIEL seriálu o autoškolách | Ako urobiť autoškolu na prvýkrát
- 2. DIEL seriálu o autoškolách | Ako sa nenechať napáliť pri nákupe ojazdeného auta
- 4. DIEL seriálu o autoškolách | Jak se starat o první auto
Aktualizácia: 9. júla 2025